Salı , 28 Kasım 2023

Basın metni:

Özgür Üniversite 2023 bahar dönemi başlıyor!

Özgür Üniversite 2023 bahar dönemi 8 Nisan Cumartesi günü saat 15.00’de Fikret Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek!’ başlıklı semineriyle başlıyor. Seminerler, yüz yüze ve aynı anda online/zoom olarak gerçekleştirilecek.

Bilimsel ve estetik faaliyetin yozlaşmasına ve yozlaşmanın ortaya çıkardığı olumsuzluğa ısrarla dikkat çekmek için, yayınlar çıkaran, sempozyumlar- seminerler düzenleyen Özgür Üniversite  bahar dönemine 8 Nisan Cumartesi günü saat 15.00’da Fikret Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek!’  başlıklı semineriyle başlayacak.

Tarih, felsefe, ve edebiyat, psikoloji, ekoloji, güncel tartışmaların yer alacağı bahar dönemi programında yer alacak seminerler şöyle:

Abdullah Köktürk, Levent Dölek, Savaş Karabulut, Sungur Savran ile 3 hafta sürecek, ‘Deprem: Doğa, Ekonomi Politik, Devrim’ Foti Benlisoy ile 4 hafta sürecek ‘Kapitalist Kıyametçilik’ , Bahadır Özgür ile 4 hafta  ‘İnşaat Oligarşisi: Ekonomi Ve Rejim’, Erdoğan Aydın ile 3 hafta, ‘Egemenlerin Basıncı Altında Tarihimizde Seçimler’ konuşulacak.

Begüm Özden Fırat, Ecehan Balta, Hülya Osmanağaoğlu, Sinan Yıldırmaz, Y. Doğan Çetinkaya ve  Zafer Aydın ile 6 hafta ‘Ezilenlerin 100 Yılı 1923-2023’ tarih konuşmaları gerçekleşecek. Kumru Toktamış ile4 hafta ‘Feminizmler: Tarih Ve Teori?’ konuşulacak.  

Levent Safalı ile 4 hafta ‘Felsefeyi Arayan Dünya’, Cem Kaptanoğlu ve Zeynep Erk Emeksiz ile 3 haftalık, Psikodinamik Film Ve Edebi Metin Okumalarıgerçekleşecek.

Cengiz Gündoğdu ve Berrin Taş ile, Yazarlık semineri:  Nazım Hikmet’in ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ Adlı Eserin Estetik Kategorilerle Çözümlenmesi’  çalışması yer alacak.  

Galip Kılıç yönetiminde devam eden ‘Dinler ve Düşünceler Tarihi-2- Antik Mısır’ seminerleri yeni katılımlarla, yeni başlıklarla devam edecek.

Seminerlere kayıt ve bilgi için, [email protected] adresine mail atabilir, (212) 292 77 40 numaralı telefonu arayabilirsiniz

Ek: Afiş, program.