Perşembe , 30 Kasım 2023

Orta Doğu’da 11 Eylül

Manlio Dinucc

Resmi versiyona göre Hamas’ın saldırısı “İsrail’i şaşırttı”.   Ancak bir dizi açıklanamayan gerçek, resmi versiyonu güvenilir kılmıyor.

Kimse fark etmeden Gazze çitlerinin buldozerle yıkılması nasıl mümkün olabilir? Gazze’yi çevreleyen 64 kilometre uzunluğundaki bariyer, tünel kazılmasını engelleyen sensörlerle donatılmış yer altı duvarı ve bir komuta merkezine bağlı sensörler, radarlar, kameralar ve silah sistemleri otomatik makinelerinin bulunduğu 6 metre yüksekliğinde bir muhafazadan oluşuyor. askerler tarafından izleniyor. 

Aynı gün, Gazze’ye birkaç kilometre uzaklıktaki çölde, Hamas roketlerinin menzili içinde olduğu için tehlikeli olduğu bilinen bir bölgede, üstelik hiç kimse olmadan binlerce gencin katıldığı bir müzik festivali nasıl mümkün oldu? Güvenlik kuvveti? 

Hamas militanları İsrail’in 20’den fazla barınma merkezine saldırıp (resmi rakamlara göre) 1.300 kişiyi öldürürken, dünyanın en iyileri arasında sayılan İsrail özel kuvvetlerinin hemen helikopterle müdahale etmemesi ve sadece dünyanın en iyileri arasında yer alması nasıl mümkün olabilir? polis müdahale etti mi?

Dünyanın en etkili gizli servislerinden biri olarak kabul edilen Mossad’ın, saldırıyı Hamas’ın hazırladığının farkına varmaması nasıl mümkün olabilir?

Temel yanıtlar İsrail’in günlük gazetesi The Times of Israel’in 8 Ekim’de yayınlanan makalesinde bulunabilir :

“Benyamin Netanyahu liderliğindeki çeşitli hükümetler yıllardır Gazze Şeridi’ni ve Batı Şeria’yı iki farklı güç arasında bölen, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a diz çöktüren ve Hamas’ı destekleyen bir politika benimsedi. Abbas’ın bir Filistin devleti kurma yolunda ilerlemesini engellemek için Filistin Yönetimi’nin zararına bir ortak muamelesi gördü. Hamas, terör örgütü olmaktan, İsrail’in Mısır üzerinden müzakere yürüttüğü, Gazze sınır geçişleri yoluyla Katar’dan milyonlarca dolar içeren bavulları almasına izin verilen bir örgüt konumuna terfi ettirildi”.

Tüm bu gerçekler, 11 Eylül 2001’de New York ve Washington’da gerçekleşen ve tüm Amerikan istihbarat ve savunma sisteminin El Kaide saldırısı tarafından “gafil avlandığı” iddia edilen terör saldırısına benzer bir senaryonun izini sürüyor. Reddedilemez deliller (resmi olarak görmezden gelinen veya “komplo” olarak reddedilen) bunun, Afganistan ve Irak’ın işgali ile “terörizme karşı küresel savaş”ı başlatmaya yönelik (muhtemelen Mossad’ın da katılımıyla) CIA tarafından yürütülen bir operasyon olduğunu göstermektedir. ardından gelen savaşlar. Hamas’ın saldırısıyla tüm istihbarat ve savunma sisteminin “gafil avlandığı” söylenen İsrail’de de bugün benzer bir şey yaşanıyor.

Operasyonun stratejik hedefi, bir yandan Filistinlileri yok etmek (şu ana kadar 500’ü çocuk olmak üzere 1.500’den fazla ölü ve 7.000’den fazlası yaralı) ve topraklarını ele geçirmek (İsrail hükümetinin 100’den fazla Filistinlinin tahliyesini emrettiği emir). Gazze’nin kuzey yarısından bir milyon sakin, yani tüm nüfusun yarısından fazlası). Öte yandan operasyonun stratejik amacı, ABD, İsrail ve Avrupalı ​​güçlerin güç kaybettiği Ortadoğu’da İran’ı hedef alarak zincirleme savaşlar başlatmaktır.

Manlio Dinucci

Mondialisation.ca