Perşembe , 30 Kasım 2023

GAZZE: Beyaz fosforla imha

Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in uçaklarından attığı bombaların yanı sıra gerçek bir imha silahı olan beyaz fosforlu top mermilerine ek olarak Gazze halkına karşı kullandığı video da dahil olmak üzere kanıtlar topladı .

Beyaz fosfor, sıklıkla kemikte, iyileşmesi yavaş olan ve enfeksiyon gelişebilen ciddi yanıklara neden olur. Beyaz fosfor parçacıklarının tamamı çıkarılmazsa yaralanmayı ağırlaştırabilir ve oksijene maruz kaldığında yeniden alev alabilir. Beyaz fosfor yanıkları vücudun sadece %10’unu bile kapsıyor ve çoğu zaman öldürücü oluyor. Yaralanmadan kurtulanlar genellikle hayatlarının geri kalanında acı çekerler.


“Doğrulanan fotoğraflardan birçoğu, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın beyaz fosforlu mühimmatlar için kullandığı tanımlama kodu olan D528 olarak da işaretlenen M825 ve M825A1 top mermilerini gösteriyor. » ( Uluslararası Af Örgütü)

Şu ana kadar Gazze’de ölü sayısı 3.500 civarında, yaralı sayısı ise 15.000 civarında. İsrail ambargosu nedeniyle ilaç ve tıbbi malzeme bulunamadığı için yaralıların büyük çoğunluğunun ölmesi bekleniyor. Bunlara, 600’ü çocuk olmak üzere 1.300’den fazla kayıp insan da enkaz altında kaldı. Yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği bir hastaneyi bile vuran bombalamalar devam ederken İsrail komutanlığı, Gazze nüfusunun yarısı olan bir milyon Filistinlinin güneyde toplanmak üzere kuzey kesimini boşaltmasını emretti. Bu arada İsrail ordusu da geniş çaplı bir işgale hazırlık amacıyla Gazze sınırlarına yeni zırhlı araçlar gönderiyor.

Başkan Biden, Müttefikinin “Hamas’ın acımasız terör saldırısı karşısında ABD’nin dayanışmasını” göstermek için İsrail’i ziyaret etti. Washington’a döndüğünde Biden, Kongre’den İsrail’e “Hamas’a karşı savaşı için” 14 milyar dolar, Ukrayna’ya da “Rusya ile savaşması için” 60 milyar dolar yeni askeri yardım isteyeceğini söyledi. 

Bu, Grandangolo’nun 113. oturumunda belgelenen şeyin bir başka teyidini teşkil etmektedir : Hamas’ın Gazze tel örgüsü sınırındaki bölgelerdeki İsrail halkına yönelik binlerce kişinin ölümüne yol açan saldırısı, gizli servisler (Mossad, CIA) tarafından düzenlenen bir operasyonun parçasıdır. ve diğerleri) ABD’nin Afganistan ve Irak’ı işgaliyle başlattığı “terörizme karşı küresel savaş”ın tetikleyicisi olan 11 Eylül 2001 terör saldırısına benzer.

“Ortadoğu’da 11 Eylül”ün hedefi, yalnızca Filistin topraklarını yok etmek değil, aynı zamanda ABD-Birleşik güçlerin ve Avrupalı ​​güçlerin özellikle İran ile güç kaybettiği bir Ortadoğu’da, özellikle İran’a karşı bir savaş cephesi açmaktır. İran ve Suudi Arabistan’ın Çin ve Rusya ile birlikte BRICS’e girişi yaklaşıyor.

Manlio Dinucci

*mondialisation.ca