Perşembe , 30 Kasım 2023

İsrail’in Gazze’deki etnik temizliğe ilişkin raporu sızdırıldı

DAVE DECAMP

İsrail İstihbarat Bakanlığı’nın belgesi sızdırıldı . İsrail’in Hamas’a karşı savaşına potansiyel bir çözüm olarak Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2,3 milyon Filistinliye etnik temizlik yapılmasını öneriyor.

13 Ekim tarihli belge İbranice Sicha Mekomit web sitesi tarafından yayınlandı ve İsrail hükümeti belgenin gerçekliğini doğruladı. Times of Israel’e göre İsrail hükümeti yetkilileri belgenin önemini küçümseyerek, bunun yalnızca “ilk düşünceler” olduğunu ve şu anda savaş çabalarına odaklandıklarını söylüyor.

Önerilen plan, Filistinlileri Gazze’den Mısır’ın Sina Yarımadası’na geri itmek olacak. Kalıcı yapılar yapılana kadar önce çadır kentlerde yaşayacaklardı. Plan aynı zamanda Filistinlilerin sınırda yaşayamaması için Mısır’ın içinde birkaç kilometre genişliğinde “steril” bir tampon bölge kurulması çağrısında da bulunuyor.

Belge iki olası çözüm daha sunuyor. Bunlardan ilki, Hamas yenildikten sonra Gazze’nin Filistin Yönetimi’ne teslim edilmesi olacak. Diğer öneri ise İsrail’in Gazze’de yeni bir Arap rejimini desteklediğini öne sürüyor. Ancak belgede bu iki önerinin gelecekteki saldırıları caydırmaya yetmeyeceği ve en iyi seçeneğin Gazze’yi Filistinlilerden temizlemek olduğu belirtiliyor.

Belgenin yazarlarına göre, Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi yönetmesine izin vermek, bir Filistin devletinin kurulmasına yol açabileceği için bu üç çözüm arasında “en tehlikeli çözüm”.

İsrail hükümeti yetkilileri belgenin önemini küçümsüyor. Ve onun varlığı İsrail’in bunu izlenecek bir politika haline getireceği anlamına gelmiyor. Ancak teklifin bazı bölümlerinin halihazırda uygulamaya konulduğu açıktır. Belgede, planın ilk aşamasının, İsrail’in talimatıyla kuzey Gazze Şeridi’nin boşaltılması ve kara saldırısı öncesinde hava saldırılarının bu bölgeye yoğunlaştırılmasından oluşacağı belirtiliyor.

İsrail’in Filistinlileri Gazze’den tahliye etmesinin önündeki temel engel: Mısır muhalefetinin yanı sıra Arap ve uluslararası baskılar. Belgede, planın bir kısmının ABD’nin ” Mısır, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve [Birleşik Arap Emirlikleri]’ne kaynaklar açısından veya yerinden edilmiş insanları kabul ederek girişime katkıda bulunmaları için baskı yapmak” olduğu belirtiliyor .

Şu ana kadar ABD, Filistinlilerin Gazze’den sınır dışı edilmesi fikrine karşı olduğunu ifade etti. Başkan Biden, Pazar günü Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi ile görüştü ve Beyaz Saray’a göre iki lider, “ Gazze’deki Filistinlilerin ‘Mısır veya başka herhangi bir ülkeden’ yerlerinden edilmemelerini sağlamanın ” önemini tartıştı .

Ancak görünen o ki ABD, Gazze’den çıkacak Filistinli mülteci akınına karşı hazırlık yapıyor. Beyaz Saray, Kongre’ye gönderdiği ve Gazze, Ukrayna, Tayvan ve diğer bölgelerdeki savaşı finanse etmek için 105 milyar dolar talep eden bir mektupta, fonların bir kısmının komşu ülkelere kaçan Gazze sakinlerinin “ihtiyaçlarını” karşılamak için gerekli olacağını söyledi .