Perşembe , 30 Kasım 2023

Savaş kaybedildi – Zelensky gidecek – Beyaz Saray başarısız oldu

Moon of Alabama

Bir yılda ne fark eder…

Yeni Time makalesi çok açıklayıcı:

“Kimse zaferimize benim kadar inanmıyor.” Mücadele…
Bu saldırı sürdürülemez bir hızla ve muazzam kayıplarla gerçekleşti ve Zelensky’nin ortaklarını zaferin yakın olduğuna ikna etmesi giderek zorlaşıyor. İsrail’de savaşın patlak vermesiyle birlikte dünyanın dikkatini Ukrayna’da tutmak büyük bir zorluk haline geldi.

Karşı saldırının ön saflarında yer alan bir askerden alıntı yapan The Economist de aynı fikirde :

Robotyne ve Verbove arasındaki cephede savaşan “Sol Elli” piyade, kısmen drone çalışmaları sayesinde Ukraynalı kayıpların endişe verici seviyelere ulaştığını söylüyor. Zaporozhye ovalarının hayata sırtını döndüğünü söylüyor. “Burası cehennem. Ceset kokusu, ceset kokusu, ölüm, kan ve korku. Bir gram bile yaşam yok, sadece ölümün kokusu.” Onun gibi birimlerin üyelerinin ölme olasılığı hayatta kalmaktan daha yüksekti. “%70 – %30. Hatta bazıları ilk savaşlarına kadar hayatta kalamıyor bile.”

Ancak Zelensky onları devam etmeye teşvik ediyor:

Ama inançları değişmedi. Savaş alanındaki son zamanlardaki aksiliklere rağmen, ne mücadeleden vazgeçmeye ne de barış aramaya niyeti var.

Tam tersine, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı nihai zafer kazanacağına dair inancı bazı danışmanlarını endişelendirecek kadar sertleşti. O sarsılmazdır, mesihçiliğin sınırındadır. En yakın işbirlikçilerinden biri bana hayal kırıklığı içinde “Kendini kandırıyor” dedi. “Seçeneklerimiz tükendi. Biz kazanmıyoruz. Ama ona söylemeyi dene.”

Bazı yardımcıları, Zelensky’nin inatçılığının, ekibinin yeni bir strateji ve yeni bir mesaj geliştirme çabalarına zarar verdiğini söylüyor. Savaşın geleceğini tartışırken bir konu tabu olarak kaldı: Ruslarla bir barış anlaşması müzakere etme olasılığı. Son anketlere bakılırsa Ukraynalıların çoğu böyle bir hamleyi, özellikle de işgal altındaki herhangi bir bölgenin kaybı anlamına gelirse reddedecektir.

Savaş kaybedildi. Ukraynalılar bunu biliyor. Ama vazgeçmek istemiyorlar.

Zelensky’nin adamları bu karışıklığa sebep olanlar dışında herkesi suçluyor. Kamuoyunu tam bir rehavete sürükleyen şey, Zelensky ve ekibinin “zafer” mesajı oldu.
Strana başlığı olarak (otomatik çeviri):

Ukrayna, Rusya Federasyonu’na karşı savaşını kaybediyor… – Strana.news – 30 Ekim 2023. Stratejik açıdan bakıldığında Ukrayna, toplumun duruma tepki verme konusunda yetersiz algısı nedeniyle savaşı kaybediyor.

Bu görüş, Kanal Beş ile yaptığı röportajda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri komutanı Dmitry Kukharchuk tarafından ifade edildi.

Savaşın başında tüm Ukraynalıların ülkeyi savunmaya hazır olduğunu ve çok sayıda gönüllünün bulunduğunu iddia ediyor. Ancak Rus birliklerinin Kiev’den çekilmesinden sonra durum değişti.

“Hemen akabinde medyada bizim evsizlere karşı mücadele ettiğimiz, Rus ordusunun savaşmayı bilmediği, prensipte zaferin bir veya iki haftada, en fazla bir ayda kazanılacağı yönünde tezler yayınlandığını fark ettim. Önce ilkbaharda, sonra yazın, sonra sonbaharda, sonra kışın hangisi olduğunu belirtmeden Kırım’a gideceğiz. Bu zafer temelde zaferdir. Bu yüzden insanları sıcak bir banyoya koyuyoruz. Gerçekliğe bakış açılarını paramparça ettik. Ancak Rusya’da bu olmadı. Ruslar savaşın kendileri için kolay olmayacağını anlamaya başladılar. Uzun süre savaşmak zorunda kalacaklarını anladılar” dedi Bay Kukharchuk.

Rusların her geçen gün “güçlendiğini” ve eğer Ukrayna’nın gerçekten “yozlaşmışlarla” savaşmış olsaydı onları uzun zaman önce mağlup edeceğini ekliyor.

“İşte bu yüzden kaybediyoruz. Bu süreçleri sürdürüyorlar ve hazırlıklılıkları bizim şirketimizinkinden çok daha yüksek. Ve nükleer bombadan, herkesin herkese karşı savaşından bahsettiklerinde, şu ya da bu nedenle bana öyle geliyor ki bu süreçlere hazırlar” diye ekledi tabur komutanı.

Napolyon, Hitler ve Rusya’ya karşı savaş isteyen diğer pek çok kişi, Rusya’nın kaynaklarının derinliğini asla küçümsememeyi öğrenmek zorundaydı.

Bugün NATO, ABD ve onun Avrupalı ​​vekilleri bu dersi öğreniyor.

Zelensky hâlâ bunu öğrenemedi. Teslim olmayacak  :

Soğuk aynı zamanda askeri ilerlemeyi de zorlaştıracak ve en azından bahara kadar ön hatları tıkayacak. Ancak Zelensky bunu kabul etmeyi reddediyor. “Benim için savaşı dondurmak onu kaybetmek anlamına geliyor” diyor. Kış gelmeden önce yardımcıları, askeri stratejilerinde büyük değişiklikler ve başkanın ekibinde ciddi bir değişiklik beklenmesi konusunda beni uyardılar. Ukrayna’nın cephedeki yavaş ilerlemesini hesaba katmak için en az bir bakanın ve karşı saldırıdan sorumlu üst düzey bir generalin görevden alınması gerektiğini söylüyorlar. Zelensky’nin yakın işbirlikçilerinden biri, “İlerlemiyoruz” diyor. Bazı ön cephe komutanlarının doğrudan başkanın ofisinden gelseler dahi ilerleme emirlerini reddetmeye başladıklarını ifade ediyor. “Onlar sadece siperlerde kalıp hattı korumak istiyorlar” diye ekliyor. “Ama bu şekilde bir savaşı kazanamayız.”

Bu soruları kıdemli bir subayla sorduğumda, o bana bazı komutanların tepeden gelen emirleri sorgulama konusunda çok az seçeneği olduğunu söyledi. Ona göre, Ekim ayı başlarında bir noktada Kiev’deki siyasi liderler, Doğu Ukrayna’da Rusların neredeyse on yıldır elinde tuttuğu ve şiddetle savunduğu stratejik bir ileri karakol olan Horlivka kasabasının “geri alınması” için bir operasyon talep etti. Cevap şu soru şeklini aldı: “Neyle? Ne adamları ne de silahları var” diye beyan ediyor memur. “Silahlar nerede? Topçu nerede? Yeni askerler nerede?”

Ordunun bazı kollarında personel sıkıntısı, silah ve mühimmat açığından daha da ciddi boyutlara ulaştı. Zelensky’nin yakın yardımcılarından biri bana, ABD ve müttefikleri vaat ettikleri tüm silahları sağlasalar bile “bunları kullanacak insanımız olmadığını” söyledi.

İşgalin başlangıcından bu yana Ukrayna, ölü ve yaralıların resmi sayısını açıklamayı reddetti. Ancak Amerikalı ve Avrupalı ​​tahminlere göre savaşın her iki tarafında da ölü sayısı 100.000’i aştı. Savaş, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin saflarını o kadar aşındırdı ki, askere alma büroları giderek daha yaşlı personel almak zorunda kaldı ve Ukraynalı bir askerin ortalama yaşı 43 civarına çıktı. Zelensky’nin yakın çalışma arkadaşı, “Onlar artık yetişkin insanlar ve sağlıkları pek iyi değil” diyor. “İskandinavya’da değil, Ukrayna’dayız. Burası İskandinavya değil.”

Ukrayna’nın eski sorunları, özellikle de yolsuzluk devam ediyor:
Yolsuzluğun kökünü kazımaya yönelik tüm baskıya rağmen, belki de safça, Ukraynalı yetkililerin rüşvet, şarap veya kamu fonlarını kabul etmeden önce iki kez düşüneceklerini varsaydım. Ancak Ekim ayı başlarında bu açıklamayı üst düzey bir başkanın yardımcısına söylediğimde, daha özgür konuşabilmek için benden ses kayıt cihazımı kapatmamı istedi. “Simon, yanılıyorsun” dedi bana. “İnsanlar sanki yarın yokmuş gibi çalıyorlar.”

Teknenin batacağını bildiğim için muhtemelen ben de öyle yapardım. Kişisel cankurtaran salına ne varsa yükler ve ana gemiyle bağları kesmeye hazırlanırdım.

Time makalesi bir sinyaldir. Zelensky rejiminin sona erdiğini ilan ediyor. Eminim ki Milli Güvenlik Konseyi ve Dışişleri Bakanlığı hararetle bir alternatif ve bu alternatifi uygulayarak itibarı kurtarmanın bir yolunu arıyorlardır.

Birisi Alexey Arestovich’i tam da bu amaç için koruyor ve destekliyor gibi görünüyor:

Arestovich, Ocak 2023’teki bir skandalın ardından başkanlık makamından ayrıldıktan sonra, yetkililerin eylemlerini eleştirmeye başlasa da yakın zamana kadar bunu temkinli bir şekilde yapıyordu.

Ama bugün iktidardaki takımı eleştirmekle yetiniyor.
Arestovich iki şeye odaklanıyor: Ülke liderlerinin askeri kararları ve iç politikaları.

İkinci versiyon: Arestovich, Ukrayna’da daha fazla siyasi çeşitlilik isteyen ve Zelensky’nin iktidarı tekeline almasıyla ilgilenmeyen Amerikalıların desteğini aldı.

Bu versiyonun lehine, yukarıda belirtilen, cumhurbaşkanının eski danışmanının söyleminin sertleşmesinin Amerika Birleşik Devletleri gezisinden sonra başladığı gerçeğini de kullanıyorlar. Bu bağlamda Gordon’la ekim ayı başında yaptığı röportajda, Batı’nın 1991 sınırlarına ulaşmadan savaşı bitirmeye karar vermesi ve Zelensky’nin buna karşı çıkması durumunda Ukrayna cumhurbaşkanının “değiştirileceğini” belirttiği röportajı da hatırlıyorlar. seçimler sırasında.

“Arestovich’in, Ukrayna’daki fikir çeşitliliğini önemseyen Batılı elitlerin bir kısmı tarafından desteklenmesi mümkün. Ülkenin sadece Zelensky’nin sesiyle konuşamayacağını, farklı eleştirel görüşlerin de olduğunu söylüyorlar,” yorumunu yapıyor siyasi analist Ruslan Bortnik Strana’ya.

Beyaz Saray, büyük stratejisinde Asya’ya yönelmeye çalışmıştı. Ancak ABD, kendisinin kışkırttığı tamamen gereksiz bir çatışmanın içinde önce Ukrayna’da sıkışıp kaldı, ardından Gazze alevler içindeyken tekrar Orta Doğu’ya döndü.

Avustralya’da yakın zamanda düzenlenen bir konferansta John Mearsheimer bu ikilemi ele aldı ( video ). Olumlu bir sonuç öngörmüyor.

Alabama Ayı
Wayan tarafından çevrildi, Hervé tarafından düzeltildi, Saker Frankofonu için.

*legrandsoir.info