Salı , 30 Mayıs 2023

Yunan demokrasisi için “kara gün”

Par Dimitris Konstantakopoulos

Yunan vatandaşlarına bugün kendilerini önümüzdeki dört yıl boyunca kimin yöneteceğine karar vermeleri istendi. Yalnızca gerçek seçimleri çok sınırlıdır ve çoğunlukla bir yandan ulusal oligarşi ve Yunanistan’ı kontrol eden yabancı güçler tarafından şu ya da bu şekilde kontrol edilen, diğer yandan Yunanlılar tarafından takdir edilmeyen partiler arasındadır. insanlar.

Tahminler, hükümeti kurması kolay olmayacak olsa da sağcı Yeni Demokrasi partisine rahat bir zafer vaat ediyor. Ve bu, İsrail istihbarat servislerinin yardımıyla kurulan bir mekanizma aracılığıyla, büyük bir gözetleme skandalının yükünü taşımasına rağmen. İsrail istihbaratı ve Miçotakis’in ofisi tarafından izlenen kişiler arasında önemli hükümet bakanları, başbakanın eşinin arkadaşları, silahlı kuvvetlerin ve ordunun başkanlarının yanı sıra ülkenin en önemli üçüncü partisi Nikos Androulakis’in PASOK’u da vardı. Skandal aynı zamanda İsrail’in nasıl yavaş yavaş, ancak muğlak bir şekilde, AB’nin iki üyesi ve NATO’nun (eskisi) Yunanistan ve Kıbrıs’ın neredeyse tamamını kontrol altına aldığını da ortaya çıkardı. Bazı gözlemciler de bu skandalın Amerikan servisleri tarafından ifşa edildiğine inanıyor, İsraillilerin de kendi vatandaşlarını izlemesine kızıyorlar ve herkesi dinleme konusundaki kendi tekellerini sorguluyorlar. Ülke, gözetleme skandalı konusunda Parlamento’da pek çok tartışmaya tanık olurken, Yunan partisi Komünist Partisi’nin ve Varoufakis’ten Velopoulos’a kadar milliyetçi sağın tek bir liderinin bu kelimeyi kullanmaya cesaret edememesi manidardır. “İsrail” ve türevleri!

Gözetleme skandalının yanı sıra, hükümet, Yunanistan’ın merkezindeki Tempi’deki tren trajedisinin ortaya çıkardığı devlet aygıtının beklenmedik durumundan ve sağlık sisteminin çökmesinden bunalmış durumda; Yunanistan, Avrupa Birliği’nde ölümler açısından en kötü durumda olan ülke Enflasyon işçi sınıflarının ve orta sınıfların gelirlerini kırıp geçirirken, COVID’den, onlarca ciddi skandal ve ülkedeki ahlaki atmosferin ve suçun ciddi şekilde bozulmasıyla.

Ukrayna sorununda hükümet, “Batı demokrasilerinin” tüm vatandaşları gibi Yunan halkının büyük çoğunluğunun karşı çıktığı aşırılık yanlısı bir Rus karşıtı dış politika izledi. medya. Yunanlılar, 1204’ten bu yana modern zamanlarda çok sık Batı emperyalizminin kurbanı oldular. 1974’te Kissinger’ın Lefkoşa’da darbe düzenlemesi ve ardından Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal etmesiyle, 2010 ve 2013’te sırasıyla Yunanistan ve Kıbrıs’ın kurtarma ve imha programlarının dayatılmasıyla devletler Yunanistan’da askeri diktatörlük dayattı. Hiçbir Yunanlı, Batılı “demokratik” kapitalist ve emperyalist rejimlerin cani karakteri hakkında herhangi bir yanılsamaya sahip olamaz.

Ancak Yeni Demokrasi, SYRIZA liderlerinin ihaneti nedeniyle Yunan halkının uğradığı siyasi, ahlaki ve psikolojik yenilginin ciddiyeti nedeniyle inisiyatifi elinde tutuyor ve muhtemelen seçimleri kazanacak. 2015’teki yenilgi için SYRIZA’nın Başkanı Alexis Tsipras’ın ciddi tarihi sorumlulukları var ama SYRIZA’nın fiili lider çekirdeğinin tamamı yanis Varoufakis’in yanı sıra parti içindeki çeşitli eğilimler ve muhalefet de aynı derecede ciddi sorumluluklar taşıyor. . 2015’teki yenilgi yetmezmiş gibi, SYRIZA o zaman Yunanistan’ın gerekli reformu için büyük fikirleri olmadığını kanıtladı ve bir yandan da seçmenleri de dahil olmak üzere Yunan vatandaşlarının çoğunluğunun Makedon sorunu konusundaki ulusal duygularıyla kafa kafaya çatıştı. Amerika’nın Kuzey Makedonya’yı NATO’ya çekme arayışını tatmin etmek için “çözmek” için acele etti.

Varoufakis’in kurduğu parti MeRA25 ve KKE de dahil olmak üzere Yunan solunun tüm oluşumları da aynı derecede vahim durumda. Bu iki parti ve diğer birkaç küçük parti oy kazanacak, ancak olumlu sebeplerden değil, sol seçmenlerin SYRIZA’ya karşı düşmanlığı nedeniyle, çünkü bu iki partinin (ve diğer küçük partilerin) ciddi programları yok ve Türkiye’de inandırıcı değiller. bunların uygulanması açısından. Ayrıca, her iki taraf da SYRIZA ile herhangi bir işbirliğini kategorik olarak reddederek Mitsotakis’in nihai zaferine katkıda bulunuyor.

KKE’nin ana düşmanı Yeni Demokrasi değil, SYRIZA’dır. Ayrıca, diğerlerinin burjuva partileri olduğunu ve “devrimi” temsil edenlerin sadece kendileri olduğunu iddia ederek, herhangi biriyle herhangi bir işbirliğini reddediyor. Sadece bu “saf devrimciler” 2015 referandumunda tavır almaktan kaçındılar, 2010’da kurtarma programının dayatılmasına karşı Mayıs 2010’daki yarı-isyancı gösteriye karşı parlamentoyu korumak için seferber olmaya özen gösterdiler ve şimdi de muhalefetlerini baltalıyorlar. Ukrayna’da “çelişen emperyalizmler” teorisi ile NATO. Varoufakis’in partisi ise, net bir programı olmayan, aşağı yukarı tek kişilik bir gösteri. Varoufakis ayrıca Başkan Putin ve rejimini suçlu olmakla suçluyor.

Birkaç gün önce yapılan bir ankete göre, seçmenlerin %25’i Yeni Demokrasi hükümetinin kurulmasını engelleme (sağda), %24’ü Syriza hükümetinin kurulmasını engelleme (solda) ve %11’i ifade verecek. Yeni Demokrasi, Syriza veya her ikisinden de memnuniyetsizlikleri. Yani seçmenin %60’ı olumsuz oy kullanacak. Yalnızca %39’u, bir partinin olumlu unsurlarından etkilendikleri için oy kullanacak. Sanırım bu daha çok, solun onları bir şekilde yaşam standartlarının yıkılmasından koruyacağını ümit eden fakirlerle ilgili (bir dereceye kadar, ulusal zenginliği yağmalama ve mülklerinin ortadan kaldırılması politikasından yararlanmak isteyen zenginlerle de ilgili). sağ tarafından yürütülen vergiler).

Tabii ki, Yunanlıların önemli bir yüzdesi, kendilerini hiçbir partinin temsil etmediğini düşündükleri için çeşitli olası olmayan partilere oy vermiyor veya oy vermiyor.

Seçimler, medyanın en az %90’ının hükümet yanlısı (ve hatta daha fazla NATO yanlısı, ABD yanlısı ve Rusya karşıtı) propagandaya düşkün olduğu, büyüyen bir totalitarizm ortamında yapılıyor. Brifingdeki durum, askeri diktatörlüğün devrilmesinden bu yana Yunanistan’ın gördüğü en kötü durum.

Muhtemel bir Mitsotakis zaferi, kolektif Batı tarafından bir ulusun, bir devletin ve onun medeniyetinin “barışçıl” yöntemlerle yok edilmesi için bir laboratuvara dönüştürülen Yunanistan’ın mevcut “varoluşsal krizini” hızlandırabilir.

*http://www.defenddemocracy.press/

Related: how often are drug dogs at the airport, sadowsky bass dealers, birth chart love compatibility, what does the name lane mean in hebrew, how many covalent bonds can bromine form, stouffer short ribs, gina lawlor bridgeder still game, classement service secret africain, ingenuity replacement parts, can you put tanning bulbs in regular light fixture, munira mirza wedding, apartments for rent in niagara falls, ontario all inclusive, is tyson ritter related to john ritter, william ryder romney, mga lugar na nakapaligid sa pilipinas sa bawat pangalawang direksyon,Related: sluh football coach, does usaa work with venmo, what time can i buy alcohol in aldi england, gitlab pass variables to child pipeline, jamaican gangster nicknames, virtual icu disadvantages, is john copeland still married to marty copeland, the median is a measure of quizlet, the real marie adler photo, why did nadine leave grace under fire, susan elliott obituary dayton ohio, osborn realty harlan iowa, mission row police station interior fivem, youngstown vindicator archives, average age of a warrant officer,Related: ventura county superior court collections, rolex head office switzerland email address, private swimming pool hire near me, columbia city obituaries, michael sussman lawyer, nagorno karabakh peace deal, new construction homes in atlanta under $300k, ricoh arena seating plan, how to get a work permit in california during summer, reintroducing food after starvation, bolestiva hrcka na spodku chodidla, south central pa gmrs group, fatal accident on highway 349, eagle rock greenville maine, artie the animal colombo family,Related: allen iverson standing reach, townhomes for rent in hazelwood, mo, coleen trinidad height, john carl dinklage, avengers fanfiction peter protective of tony, captain charles gilbert, 2022 semi monthly payroll calendar, the marrow thieves frenchie and rose relationship, unity texture not showing on mesh, marazzi stella vista golden sand, differentiation from first principles calculator, animal crossing: new horizons island layout ideas, when starting the engine depress the brake pedal, nih grants management specialist job, thank you for your understanding in this matter,