Perşembe , 29 Eylül 2022

2022 Güz dönemi online ve yüz yüze başlıyor!

 

 

 

 

 

2022 GÜZ DÖNEMİ
ONLİNE VE YÜZYÜZE BAŞLIYOR!
AÇILIŞ ONLİNE SEMPOZYUM:

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SOL HAREKETİN KRİZİ VE EKOSOSYALİST ALTERNATİF

Sempozyum bilgileri için: https://ozguruniversite.org/2022/09/22/2022-guz-donemi-online-sempozyum-ile-basliyor/

TARİH: 15 EKİM CUMARTESİ SAAT: 11.00

Kayıt-Bilgi için: [email protected]

________________________________________________________

GÜZ DÖNEMİ PROGRAMI:

Pazartesi:19.00-21.00

  • SİYASETİN KRİZİ VE STRATEJİ TARTIŞMALARI

ALİ YALÇIN GÖYMEN

 4 hafta sürecek seminerde neoliberal kapitalizmin makroekonomik ve politik çöküşüne rağmen öznelliğimiz üzerinde devam eden etkilerini; bu yarık üzerine tekrar tekrar yükselen ve kapıyı üçüncü kez çalan post-faşist rejimleri; son on yıllara damgasını vuran müşterekler siyasetinin bakiyesini ve komün formunu tartışacağız.

BAŞLAMA TARİHİ: 17 EKİM PAZARTESİ SAAT: 19.00 – 4 HAFTA
*SEMİNERİMİZ YÜZYÜZE ve ONLİNE ZOOM ÜZRENİDEN YAPILACAK*

 __________________________

Salı :19.00-21.00

  • SİYASİ EKOLOJİ

AYKUT ÇOBAN

HAKAN YURDANUR

MUSTAFA DURMUŞ

NEJLA KURUL

SİBEL ÖZBUDUN

TEMEL DEMİRER

 

Haftalık Program:

1 Kasım : Hakan Yurdanur . “ Ekolojik Mücadele Ve Örgütlenme “

8 Kasım : Aykut Çoban İklim Sorunu “

15 Kasım : Mustafa Durmuş “ Gelir Eşitsizliği , Militarizm Ve Ekolojik Tahribat”

22 Kasım : Nejla Kurul İnsan , Toplum Ve Doğayı Yeniden Düşünmek “ 

29 Kasım : Sibel Özbudun “ Sömürgecilik Ve Yeryüzünün Talanı “

6 Aralık : Temel DemirerMalûmun İlamı , Kapitalizm Doğayı Da Yıkıp Yok Eder “

BAŞLAMA TARİHİ: 1 KASIM SALI : 19.30 – 6 HAFTA

_________________________________________

 Çarşamba: 19.00-21.00

  • FEMİNİST DÜŞÜNCE: EYLEM, TEORİ, POLİTİKA

SERPİL ÇAKIR

Feminist kuramda tanımlar, temel yaklaşımlar, yöntem; feminist tarih yazımı; Türkiye’de kadın hareketi tarihi; siyaset kuramında kadın ve yurttaşlık, Türkiye’de modernleşmenin cinsiyeti, politik bir tasarım olarak cinsiyet rejimi ve dinamikleri.

BAŞLAMA TARİHİ: 2 KASIM ÇARŞAMBA SAAT:19.00 – 4 HAFTA

___________________________________________

 Çarşamba: 20.00-22.00

  • YÜZYILININ ARİFESİNDE CUMHURİYET:

TOPLUMSAL MAĞDURİYETLERİ VE NEDENLERİ

AYŞE HÜR

ERDOĞAN AYDIN

ESAT KORKMAZ

KADİR AKIN

NAMIK KEMAL DİNÇ

NESİM OVADYA İZRAİL   

NEVZAT ONARAN

ZAFER AYDIN

BAŞLAMA TARİHİ: 7 ARALIK ÇARŞAMBA SAAT: 20.00 – 8 HAFTA

________________________

Perşembe: 19.00-21.00

  • NEOLİBERAL FELAKETİN BAKİYESİ KRİZLER VE ÇIKIŞLAR – 2- 

ALİ RIZA GÜNGEN

ARİF ARSLAN

CEMİL YILDIZCAN

GÜL KÖKSAL

ÖZGÜR NARİN

ÖZLEM IŞIL

 Uzun yıllar boyunca kurumlardan kimliklere kadar yaşamın tüm boyutları üzerine genetik kodunu kazıyan neoliberal kapitalizmin çöküntüsü altındaki toplumların öyküsü birlikte tartışıyoruz. Finans, Teknoloji, Çalışma, Gıda, Kent, Toplumun Kuşaksal Yeniden Üretimi kapsamında Yaşlı Bakımı ve Devlet ile Sınıflar inceleyeceğimiz konular bu dönem inceleyeceğimiz konular arasında yer alacak.

Haftalık Program:

20 Ekim Ali Rıza Güngen – Finansallaşma: Tarihçe ve Alternatifler

27 Ekim: Gül Köksal – Başka Bir Mekânsal Üretim Üzerine Tahayyüller

3 Kasım: Arif Arslan- Ne Yapsak İş’e Yarar (?)

10 Kasım: Özlem Işıl – Tarım-Gıda Zincirinde Kaybolan Gıda Egemenliği

17 Kasım: Melda Yaman – Pandemi, Toplumsal Yeniden Üretim ve Yaşlı Bakımı

24 Kasım: Özgür Narin – Üretimin Dönüşümü

1 Aralık : Cemil Yıldızcan – Devlet, Sermaye ve Sınıflar

BAŞLAMA TARİHİ: 20 EKİM PERŞEMBE SAAT: 19.30 – 6 HAFTA

______________________________________________________

 

 Cuma: 19.00-21.00

  • PSİKODİNAMİK FİLM OKUMALARI

ALTAN EŞSİZOĞLU

ASLI SOYER

AYŞE DEVRİM BAŞTERZİ

BANU YILMAZ

BİLAL ERSOY

HAKAN KARAŞ

İBRAHİM FUAT AKGÜL

İLKER KÜÇÜKPARLAK

ONUR ÖZALMETE

TANER YILMAZ

 

 PROGRAM: 

 

Tarih Konuşmacı Film İçerik
4 Kasım İlker Küçükparlak

 

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) Işık
11 Kasım İbrahim Fuat Akgül

 

Tepenin Ardı (2012) Köteki
18 Kasım Ayşe Devrim Başterzi

 

Yol Kenarı (2017) Kıyamet Alametleri
25 Kasım Aslı Soyer

 

Veronica (2017) Ergenliğin Yüzleri
2 Aralık Taner Yılmaz

 

Her Şey Her Yerde Aynı Anda (2022) Sessizlik İşlevi
9 Aralık Bilal Ersoy

Efe Ersoy

Love, Death + Robots: Jibaro (2022) Çığlık
16 Aralık Hakan Karaş

 

Athena (2022) Kaosta Kardeşlik
23 Aralık Banu Yılmaz

 

Mutluluk (1965) Mutluluk?
6 Ocak Altan Eşsizoğlu

 

Çatlak (2020) Tekinsiz
13 Ocak Onur Özalmete

 

Andre ile Akşam Yemeği (1981) Kimlik

 

BAŞLAMA TARİHİ: 4  KASIM CUMA SAAT:19.00 – 10 HAFTA

 

___________________________________

Cumartesi: 16.00 – 18.00

  • KAPİTALİZME KARŞITLIK: KAPİTALİZMDEN KAPİTALİZME KARŞITLIK

             KAPİTALİZM DIŞINDAN KAPİTALİZME KARŞITLIK

İZZETTİN ÖNDER

BAŞLAMA TARİHİ: 5  KASIM CUMARTESİ SAAT:16.00 – 4

*SEMİNERİMİZ YÜZYÜZE ve ONLİNE ZOOM ÜZRENİDEN YAPILACAK*

__________________________

  • LATİN AMERİKA VE ‘PEMBE DALGA’LARI: İMKANLAR, SINIRLAR

SİBEL ÖZBUDUN

*SEMİNERİMİZ YÜZYÜZE ve ONLİNE ZOOM ÜZRENİDEN YAPILACAK*

______________________________

  • DİNLER VE DÜŞÜNCELER TARİHİ 2 – ANTİK MISIR

GALİP KILIÇ 

*BAŞLAMA  TARİHİ İLAN EDİLECEK* 6 HAFTA

 

 ________________________________

  • BİLİNCİN SAYDAMLAŞTIRILMASI:

DELİLİK VE BİLGELİĞİN  AŞKIN-İÇKİN  (TRANSCENDENT-İMMANENT) HETEROJEN  BAĞLAMI 

ERKUT SEZGİN

 *BAŞLAMA  TARİHİ İLAN EDİLECEK* 6 HAFTA

________________________________________________